Cuma, Temmuz 27, 2018, 15:08

28 Nisan 2017 Perşembe günü Cem Vakfı Çorlu Şubesi tarafından Edirne' de Bolca Nine' ye yapılan ziyaret sonrası Uzunköprülü Ozan Derviş Kemal Özcan Anma Programına katılım sağladık

 

28 Nisan 2017 Perşembe günü Cem Vakfı Çorlu Şubesi tarafından Edirne' de Bolca Nine' ye yapılan ziyaret sonrası Uzunköprülü Ozan Derviş Kemal Özcan Anma Programına katılım sağladık

Görünüm Gazetesi Haberi :

Halk Ozanı "Derviş Kemal" Anıldı! Uzunköprü Belediyesi, Alevi Bektaşi inanç, kültür ve düşünce dünyasının en önemli ozanlarının başında gelen halk ozanlarından Derviş Kemal Özcan’ın ölümünün 2’nci yıldönümü dolayısıyla anma gecesi düzenledi. Metin KARAKUŞ Uzunköprü’de, Alevi Bektaşi inanç, kültür ve düşünce dünyasının en önemli ozanlarının başında gelen halk ozanlarından Derviş Kemal Özcan’a, ölümünün 2’inci yıldönümünde Uzunköprü Belediyesi ve Cem Vakfı Edirne Şube Başkanlığı tarafından anma gecesi düzenlendi. Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Anma gecesine; Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Cem Vakfı Şube Başkanı Akın Çetin, Trakya ve Balkanlar İnanç Önderi Mustafa Çetin Dede, Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Dr. Muzaffer Birdal, Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu Baba, Akyazılı Sultan Süreği'nden Mahrem Tezol Baba, Cem TV ‘Muhabbet’ Programının Yapıcısı Aynur Haşhaş, Halk Ozanı Halil Özçelik, Şair Leyla Salbaş, Fotoğraf Sanatçısı Ali Çıtak, Türkiye’nin birçok bölgesinden de inanç önderi, Dede ve Pirler, Analar, Zâkirler ve çok sayıda davetli katıldı. Geceye Babaeski İlçesinin Kumrular Köyünden katılan Halk Ozanı Halil Özçelik de ‘Derviş Kemal’ için kaleme aldığı şiirini okudu.

DERVİŞ KEMAL ÖZCAN KİMDİR?

1930 yılında Dimetoka'nın (Yunanistan) Babalar köyünde doğdu. Asıl adı Kemal Özcan'dır. Doğduğu yıl ailesiyle birlikte Uzunköprü'ye göç etti. Şiir yazmaya yaklaşık 15 yaşlarında başladı. Herhangi bir ustası bulunmayan Derviş Kemal, edebiyatın yanında resim yapmakta, keman, cümbüş ve bağlama çalmaktadır. 1950 yılında askere gidinceye dek çiftçilik yaptı. Askerlik dönüşü 2 yıl kadar noter kâtipliği yaptıktan sonra, 1955 yılında adliyede çalışmaya başladı. Bu görevi 1983 yılındaki emekliliğine kadar sürdü. Önceleri sevda ağırlıklı şiirler yazan Derviş Kemal, daha sonra Bektaşi düşünce biçiminin de etkisiyle tasavvufa yöneldi. Ancak şiirlerinde toplumsal sorunlardan insana ilişkin öteki tüm konuları da ayrıntılı olarak işlemektedir. Toplumsal sorunlardan insana ilişkin öteki tüm konuları ayrıntılı olarak işleyen Derviş Kemal’in şiirleri 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren özellikle Feyzullah Çınar tarafından bestelenip yorumlandı. Derviş Kemal’in şiirlerinin bir bölümü “Şah Damarı”, (1996) ve “Şah Gülleri”, (2008) adıyla yayınlandı. Derviş Kemal 25 Nisan 2015 günü aramızdan ayrıldı.


Henüz yorum yok.
(*) Gerekli alanlar

DUYURULAR

İRFAN MUHABBETLERİ
Vakfımızca düzenlenen İrfan Muhabbetleri programının bu haftaki konuğu sazıyla sözüyle yolumuza hizmet eden Dr. Garip KUTLUTÜRK olacak.Kul Garip mahlasıyla tanınan dostumuzu 1 Mart Cuma günü saat 20.00 de Çorlu Kırklar Cemevinde misafir edeceğiz.


Çorlu Cem Vakfı

Sarıkamış Şehitleri Anma Programı

Prof. Dr.Bingür Sönmez'in sunumu ile gerçekleşecek program 13 Aralık Perşembe saat 19.30'da cemevinde yapılacaktır. Lokma 18.30, Birlik Cemi 20.15'da.
Tüm canlarımızı bekleriz.
 
SEHER YELİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU 

Cemevimizde Emeği Olan Hakka Yürüyen "Birgül Canımızın Anısına" Tüm Canları Bekliyoruz. Biletleri Kapı Girişinde Alabilirsiniz Değerli Canlar. 20 Ocak 2018 saat 20:00 da Memduh Şevket Esendal Sahnesindeyiz.
BAĞIŞLARINIZ İÇİN:
Vakıfbank Çorlu Şubesi TL Hesap No: 304400000 - 2018505

KURBAN BAĞIŞI YAPMAK İSTEYENLER ÇORLU VAKIFBANK HESABIMIZA BAĞIŞ YAPABİLİRLER 

Cem Vakfı bünyesinde kurulan ''ALLI TURNA TUR'' şirketi hizmet vermeye başlamıştır. Bilgilerinize ve tercihinize sunulur. www.alliturnatur.com

Sosyal Medya Hesaplarımız

(c)2018, Çorlu Cem Vakfı, Her Hakkı Saklıdır. All Rights Reserved
free website
built with
kopage